Summer School 2018 – Εκπαιδευτική ρομποτική και Arduino

Πληροφορίες

Το τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους Πληροφορικής Ηπείρου, διοργανώνει εισαγωγικό επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς πληροφορικής ΠΕ86 Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης με θέμα Εκπαιδευτική ρομποτική και Arduino.

Στόχος της επιμόρφωσης είναι η προώθηση νέων, ανοιχτών τεχνολογιών στην εκπαίδευση και η ενίσχυση της πρωτοβουλίας για εισαγωγή της εκπαιδευτικής ρομποτικής στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ειδικότερα, σκοπός είναι οι εκπαιδευτικοί να γνωρίσουν και εξασκηθούν στις ανοιχτές τεχνολογίες του Arduino, που είναι μια πλατφόρμα τεχνολογίας που είναι προσιτή οικονομικά στα σχολεία. Στην επιμόρφωση θα υλοποιηθούν σενάρια διδασκαλίας που θα μπορούν να εφαρμόσουν στην τάξη. Δύο μέρες της επιμόρφωσης θα απευθύνονται και σε μαθητές γυμνασίου που ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με το Arduino.

Επιπρόσθετα, το Τμήμα Μηχανικών ΗΥ και Πληροφορικής συμμετέχει στη διοργάνωση του 1ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Physical Computing Ανοιχτών Τεχνολογιών που είναι μία πρωτοβουλία της ΕΕΛΛΑΚ και απευθύνεται σε σχολεία και μαθητές της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης. Επομένως το επιμορφωτικό σεμινάριο αποσκοπεί και στην κατάρτιση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να συμμετάσχουν με τους μαθητές τους στο διαγωνισμό.

Διεξαγωγή

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα διεξαχθεί στα εργαστήρια του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής στο Πανεπιστημίου Ιωαννίνων με τη συμμετοχή μελών ΔΕΠ, ΕΔΙΠ και φοιτητών.

• 20, 22 και 29 Ιουνίου 2018: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών A/θμιας εκπαίδευσης
  • 26, 27 και 28 Ιουνίου 2018: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών B/θμιας εκπαίδευσης
  • 28, 29 Ιουνίου 2018: Πρακτική άσκηση εκπαιδευτικών και επιμόρφωση μαθητών B/θμιας εκπαίδευσης
  • 2, 3 Ιουλίου 2018: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών B/θμιας εκπαίδευσης