Summer School 2022 – Αξιοποίηση αισθητήρων σε εφαρμογές STEM στο σχολείο

Πληροφορίες

Το τμήμα Μηχανικών Ηλεκτρονικών Υπολογιστών και Πληροφορικής ΤΜΗΥΠ της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, διοργανώνει επιμορφωτικό σεμινάριο για εκπαιδευτικούς δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ειδικοτήτων ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ81, ΠΕ82, ΠΕ83, ΠΕ84, ΠΕ85, ΠΕ86, ΠΕ88 και ΠΕ89 με θέμα “Αξιοποίηση αισθητήρων σε εφαρμογές STEM στο σχολείο”.

Στόχος της επιμόρφωσης είναι η προώθηση νέων, ανοιχτών τεχνολογιών στην εκπαίδευση και η ενίσχυση της πρωτοβουλίας για εισαγωγή της εκπαιδευτικής ρομποτικής στην εκπαιδευτική διαδικασία. Ειδικότερα, σκοπός είναι οι εκπαιδευτικοί να γνωρίσουν και εξοικειωθούν σε ανοιχτές τεχνολογίες, όπως του Arduino, με τις οποίες εύκολα να υλοποιούν χαμηλού κόστους εργαστηριακό υλικό ή να τις χρησιμοποιούν σε σενάρια διδασκαλίας συνδυάζοντας ιδέες από το χώρο της Επιστήμης, της Μηχανικής και των Μαθηματικών (STEM). Στην επιμόρφωση θα υλοποιηθούν τέτοια σενάρια διδασκαλίας που θα μπορούν να εφαρμοστούν στην τάξη, ακόμα και από εκπαιδευτικούς άλλης ειδικότητας, πέραν της Πληροφορικής.

Επιπρόσθετα, το Τμήμα Μηχανικών ΗΥ και Πληροφορικής συμμετέχει στη διοργάνωση του 4ου Πανελλήνιου Διαγωνισμού Εκπαιδευτικής Ρομποτικής & Physical Computing Ανοιχτών Τεχνολογιών που είναι μία πρωτοβουλία της ΕΕΛΛΑΚ και απευθύνεται σε σχολεία και μαθητές της Α/θμιας και Β/θμιας Εκπαίδευσης. Επομένως το επιμορφωτικό σεμινάριο αποσκοπεί και στην κατάρτιση και υποστήριξη των εκπαιδευτικών που επιθυμούν να συμμετάσχουν με τους μαθητές τους στο διαγωνισμό.

Διεξαγωγή

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα διεξαχθεί στα εργαστήρια του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής τα οποία και θα παρέχουν τον κατάλληλο εξοπλίσμό στους επιμορφώμενους για την επιτυχή διεξαγωγή του Σεμιναρίου.

• 27 Ιουνίου 2022: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης (16 άτομα)
  • 28 Ιουνίου 2022: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης (16 άτομα)
  • 29 Ιουνίου 2022: Επιμόρφωση εκπαιδευτικών Β/θμιας εκπαίδευσης (16 άτομα)

Επιμορφωτές

Το σεμινάριο θα διεξαχθεί από το Εργαστηριακό Διδακτικό Προσωπικό του Τμήματος Μηχανικών Η/Υ και Πληροφορικής του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (αλφαβητικά):

• Ευάγγελος Κουράκος Μαυρομιχάλης PhD.
  • Ιωάννης Κυριαζής PhD.
  • Μαρίνα Πλησίτη PhD.